Sepetim 0 ürün 0,00 TL
Alışveriş sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
 

 

Cayma Hakkı Nedir?


Tüketici; mal satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, teslim aldığı tarihten itibaren yedi gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Hizmet sunumuna ilişkin mesafeli sözleşmelerde ise, bu süre sözleşmenin imzalandığı tarihte başlar. Sözleşmede, hizmetin ifasının 7 günlük süre dolmadan yapılması kararlaştırılmışsa, tüketici ifanın başlayacağı tarihe kadar cayma hakkını kullanabilir. Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar satıcı veya sağlayıcıya aittir.
 
Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler ve tüketiciye anında teslim edilen mallara ilişkin sözleşmeler cayma hakkı ve kullanımına ilişkin hükümlere tabi değildir.
Malın teslimi sözleşmeye taraf olan tüketici dışında bir kişiye yapılsa dahi tüketici cayma hakkını kullanabilir. Bu durumda satıcı malı 9'uncu maddenin dördüncü fıkrası hükmü uyarınca üçüncü kişiden teslim alır.
Tüketicinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda tüketici cayma hakkını kullanamaz. Ayrıca tüketici, niteliği itibariyle iade edilemeyecek, hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar söz konusu olduğunda cayma hakkını kullanamaz.
Bu yönetmeliğin 6'ncı ve 7'nci maddesindeki koşullardan biri eksik olduğu takdirde satıcı veya sağlayıcı en geç otuz gün içerisinde eksikliği giderir. Bu durumda 7 günlük süre, söz konusu eksikliğin giderildiğine dair bilginin yazılı olarak tüketiciye ulaştırıldığı tarihten itibaren başlar.
 
Tüketicinin ödediği bedel kısmen veya tamamen satıcı veya sağlayıcı tarafından ya da satıcı veya sağlayıcı ile kredi veren arasındaki anlaşmaya dayanılarak karşılanıyorsa, cayma hakkının kullanılması halinde, kredi sözleşmesi de hiçbir tazminat veya cezai şart tutarını ödeme yükümlülüğü söz konusu olmaksızın kendiliğinden sona erer. Ancak bunun için, cayma bildiriminin kredi verene de yazılı olarak iletilmesi gerekir.
boyner.com.tr'den satın almış olduğum ürünleri Boyner Mağazaları'nda değiştirebilir miyim?
 
Boyner.com.tr'den satın almış olduğunuz ürünleri tüm Boyner Mağazaları'ndan değiştirebilirsiniz. Boyner Mağazaları'nın listesi için tıklayınız.
Ürün değişimi için ürününüzü faturası veya değişim kartıyla birlikte herhangi bir Boyner Mağazası'na götürmeniz yeterlidir. Boyner Mağazaları'nda ürününüzü dilediğiniz ürünle değiştirebilir veya ileri bir tarihte Boyner Mağazaları'nda kullanılmak üzere iade belgesi alabilirsiniz.
Boyner.com.tr'den satın almış olduğunuz ürünler için Boyner Mağazaları'nda yapılan değişim/iade işlemlerinde nakit veya kredi kartı iadesi yapılamamaktadır.
 
Boyner Mağazaları'ndan satın almış olduğum ürünleri boyner.com.tr'de değiştirebilir miyim?
Boyner.com.tr üzerinden yapılan değişim/iade işlemleri yalnızca boyner.com.tr'den satın alınan ürünler için geçerlidir. Boyner Mağazaları'ndan satın almış olduğunuz ürünleri yalnızca Boyner Mağazaları'ndan değiştirebilir veya iade edebilirsiniz.
 
Her ürünün iadesi mümkün mü?
Boyner.com.tr'de satışa sunulan ürünlerin bazıları özel değişim/iade koşullarına tabidir.
 
Kozmetik ürünleri, iç çamaşırı, abiye, kitap, CD, VCD, DVD, bilgisayar oyunları, mayo, ayakkabı gibi ürünler ambalajı açıldığı halde değişim veya iade talepleri Kabul edilememektedir.
Siparişimi iptal edebilir miyim? Ürünler kargoya verildikten sonra siparişi iptal etmem mümkün mü? 
Siteden siparişinizi onayladıktan sonra iptal etmek isterseniz, lütfen 444 29 67 numaralı telefondan çağrı merkezimizle irtibata geçiniz. Siparişinize ilişkin ödeme henüz alınmamış ve siparişiniz kargoya teslim edilmemişse, siparişinizin iptali için çağrı merkezi yetkililerimiz size yönlendireceklerdir.
 
İadesi onaylanan ürünlerimin iadesi banka hesabıma/kredi kartıma ne zaman ulaşacak?
İade talebiniz onaylandığında, iade bedeliniz otomatik olarak iade bedelini siparişiniz kredi kartı ile yapıldı ise kredi kartınıza, havale ile oluşturuldu ise bilgilerini dolduracağınız banka hesabınıza yansıtılacaktır. Her iki işlemde de iade bedelinin kredi kartınıza/hesabınıza ulaşması ilgili bankanın süreçlerine tabidir.
 
Yaptığım alışverişin iadesini, ürünü satın alırken kullandığımdan farklı bir banka hesabına/kredi kartına alabilir miyim?
Boyner.com.tr'den yapmış olduğunuz alışverişleri iade etmeniz durumunda iade bedeli yalnızca siparişi oluştururken tercih ettiğiniz ödeme yöntemiyle ve kullanmış olduğunuz ödeme aracına iade edilmektedir.
 
Garanti koşulları ve yetkili servisler hakkında bilgi
Boyner Mağazaları'ndan satın almış olduğunuz, üretici garantisi olan ürünlerin garanti süreleri ve koşulları üretici firmaya gore değişiklik gösterebilir. Lütfen ürününüzün içinden çıkan garanti belgesini dikkatle inceleyiniz.
 
Garanti kapsamında olan ürünlerinizle ilgili değişim ve iade taleplerinizi veya hata/arıza şikayetleriniz için ilgili firmanın yetkili servisleriyle irtibata geçmeniz gerekmektedir. Ürününüzle ilgili yetkili servislerin bilgisini garanti belgenizin arkasında bulabilirsiniz.
Garanti kapsamında olan ürünlerin değişim/iade kararları yetkili servisleri tarafından verilmekte olup, ürün test süreleri firmaya gore değişiklik gösterebilmektedir.
 
Tüzel kişi iadeleri:
Boyner.com.tr'den siparişinizi tüzel kişi olarak verdiyseniz ve firma adına fatura kestirdiyseniz, iade talepleriniz için “iade faturası” kesmeniz gerekmektedir. İade faturası, alışveriş faturasının adına kesildiği kurum tarafından, alışverişe dair kargo bedeli dahil edilmeden kesilir ve Boyner'e iletilir. İade faturası kesilmeyen ve Boyner'e ulaştırılmayan iade talepleri gerçekleştirilemeyecektir.
 
Tüzel kişi olaran Boyner.com.tr'den satın almış olduğunuz ürünlerin değişim veya iade süreçleri bireysel müşterilerle aynıdır. Değişim veya iade taleplerinizde yapmak için Siparişlerim ekranında yer alan değişim/iade sayfasındaki formu doldurmanız gerekmektedir.
 
Siparişinizle birlikte ulaşan faturanın arkasındaki formu da doldurarak değiştirmek istediğiniz ürünle birlikte Boyner'e ulaştırmanız gerekmektedir.
Talebiniz onaylandığında adresinize kargo yönlendirilecek ve ürün sizden teslim alınacaktır. Lütfen ürünle beraber faturasını ve iade faturasını teslim etmeyi unutmayınız.